dikamilo.net

Kolejny blog w sieci...

Powered by Django

Jako że jest to pierwszy wpis wypadało by napisać co nieco o samym blogu. Większość osób które mnie zna, wiedzą że wcześniej miałem bloga w serwisie jogger.pl. Ale ze względu ograniczeń platformy jak i małej aktywności z mojej strony, postanowiłem zrezygnować z tego rozwiązania i stworzyć coś swojego.

Projekt docelowo miał być uruchomiony końcem grudnia, początkiem stycznia, ale jak to zwykle była nie udało się tego zrealizować. Po części z braku czasu a po części z braku chęci siedzenia nad kodem. Przez ten okres powstały dwa projekty layoutu. Pierwsza wersja została ukończona na początku maja 2010. Layout został pocięty i zakodowany w HTML5 wraz z implementacją większości grafiki (gradienty) w CSS3. Jednak nie było to moje ostatnie słowo, postanowiłem przebudować cały layout, zmienić trochę kolorystykę oraz zrezygnować z gradientów w CSS3 na rzecz małego atlasu gradientów w PNG. Uważam że trochę za wcześnie aby uruchamiać stronę z maksymalnym wykorzystaniem CSS3 ze względu na kaprys niektórych przeglądarek i różnych implementacji komend CSS.

Drugi layout jest obecnie wdrożony ale lekko różni cię od oryginału. Zrezygnowałem z ramki "Tweets" oraz przebudowałem niektóre elementy. Zrezygnowałem też z zaokrąglonych rogów.

Cały back-end postał w Django 1.2. Jest to świetny, Pythonowy framework do szybkiego tworzenia stron. Pierwsze starcie z tym frameworkiem miałem w ADB Polska gdzie tworzyłem Ajaxową aplikację właśnie opartą na Django + jQuery.

Wykorzystałem gotowe komponenty takie jak django.contrib.comments czy django.contrib.flatpages. Formatowanie wpisów jak i komentarzy napędza Markdown z wykorzystaniem komponentu django.contrib.markup oraz rozszerzenia Pygments do kolorowania składni. Do tagowania wpisów użyłem django-tagging. Użycie gotowych komponentów znacznie skraca czas tworzenia całej aplikacji.

Za jakiś czas postaram się jeszcze uruchomić zakładkę z moim portfolio jednak wymaga to czasu tym bardziej że chciałbym większość zaimplementować sam a samo portfolio ma być dość funkcjonalne.

Zapewne nie udało mi się wyeliminować wszystkich błędów, więc jak na jakieś się natkniesz to możesz mi podesłać info.

Jeśli chodzi o samą treść bloga to postaram się pisać w miarę często o rzeczach którymi się aktualnie zajmuję, implementacjach różnych algorytmów czy nowinkach z IT. Jako że jestem programistą postaram się też co nieco pisać o samym Django, moich bojach z c++, openGL czy o technologiach webowych.

Na dniach zostanie podpięta jeszcze domena bo obecnie mam problemy z jej rejestracją :)

Tagi