dikamilo.net

Kolejny blog w sieci...

Windows 8 Developer Preview

Od kilku dni można testować nowy system Microsoftu, Windows 8 w wersji deweloperskiej. System można ściągnąć w dwóch wersjach, Developer Preview oraz Developer Preview with developer tools. Ta druga jest o ponad 1GB większa z racji tego że zawiera nowe Visual Studio oraz SDK dla systemu. Developer Preview można pobrać w wersji x64 oraz x84.

Postanowiłem przetestować nowy "wynalazek" Microsoftu, w tym celu przygotowałem sobie środowisko VirtualBox, przydzieliłem 1GB pamięci RAM, 2 rdzenie procesora, 32MB pamięci VRAM oraz 30GB miejsca na sam system. Całość była testowana na moim laptopie Asus N61JV.

Instalator systemu zbytnio się nie różni od tego w Viście czy siódemce. Z racji tego że cały test przeprowadzany był na maszynie wirtualnej, nie będę się wypowiadać na temat szybkości instalacji, ale nie trwało to zbyt długo. Po instalacji nastąpił restart oraz wstępna konfiguracja systemu i urządzeń, w jej trakcie jeszcze raz wystąpił restart. Gdy konfiguracja dobiegła końca, uraczył nas regulamin a następnie możliwość czy nawet konieczność zalogowania się w usłudze Windows Live. Wersja Developer Preview with developer tools x64 po zainstalowaniu zajmuje 11.6GB.

Metro UI

Pierwsze co się rzuca w oczy to oczywiście Metro UI. W wymaganiach systemu można znaleźć informację że aplikację napisane pod Metro UI wymagają rozdzielczości co najmniej 1024x768 i faktycznie tak jest. U mnie system odpalił się domyślnie w rozdzielczości 800x600 i o ile sam "pulpit" wygląda w miarę dobrze to aplikacje już nie, panel sterowania zwyczajnie nie mieści się na ekranie.

Aplikacja Metro UI w 800x600

Czy nowy interfejs jest wygodny ? Moim zdaniem nie za bardzo. O ile na Smart fonach czy tabletach mogło by się to sprawdzić to na PC'tach czy laptopach jest to zwyczajnie nie wygodne. Po pierwsze, mamy pulpit na którym są poprzypinane różne aplikacje i narzędzia. Klikając na naszą nazwę użytkownika możemy wylogować się z systemu. Gdzie się podziała opcja wyłączenia komputera ? Do drugie, brakuje mi listy, spisu wszystkich aplikacji, aby się do niego dostać musimy wpisać dowolny ciąg znaków na pulpicie, wtedy wyskoczy nam wyszukiwarka i możemy sobie przejrzeć co mamy zainstalowane i uruchomić to czego nie ma na pulpicie, lub zwyczajnie przyciąć daną aplikację na pulpit. Samych aplikacji dla Metro UI nie da się wyłączyć. Spędziłem kilka dobrych minut usiłując wyjść z panelu sterowania, zwyczajnie się nie da. Dopiero po przekopaniu wszystkich klawiszy na klawiaturze znalazłem kombinację klawiszy Ctrl + ESC która przełącza na pulpit Metro UI.

Jedna z wielu apliakcji Metro UI

Oczywiście istnieje możliwość przełączenia na "stary pulpit" ale co z tego, gdy klikniemy na Start to wracamy do Metro UI. Co więcej, czasami najechanie kursorem na przycisk Start powoduje pojawienie się bardzo okrojonego menu w którym możemy się np. wylogować. Wyłączanie czy logowanie się do systemu też nie jest zbytnio wygodne. Po wylogowaniu się pojawia nam się ekran z tapetą, godziną oraz wskaźnikiem baterii który musimy przesunąć myszką do góry aby ujrzeć ekran z formularzem do logowania czy przyciskiem do wyłączenia komputera.

Start pulpit

Niektóre aplikacje uruchamiane w interfejsie Areo zostały odświeżone. I tak mamy zupełnie nowy menadżer zadań, w Windows Explorerze dodano wstążkowy interfejs spotykany w Windows Office a sam pulpit Areo nie różni się zbytnio od tego w Windows 7, no może po za przyciskiem Start.

Windows Explorer

Podsumowując, według mnie system kompletnie nie nadaje się na PC'ty czy laptopy, jest po prostu toporny w obsłudze, Metro UI bardziej irytuje niż zachwyca. Jeżeli w wersji finalnej będzie możliwość wyłączenia kompletnie Metro UI, jakaś sensowna lista aplikacji czy chociaż stare dobre menu Start to będzie to kolejny windows jaki znamy. O ile perspektywa jednego systemu na smart fonie, tablecie i komputerze wydaje się ciekawa to jednak nie wygląda to zbyt dobrze jak na razie. Na koniec dla każdego kto chciałby przetestować nowy system, można go pobrać za darmo na stronie Microsoftu.

Tagi

Komentarze (2)

  • #1 // Damian napisał:

    Kamil mam pytanko. Kazdy moze pobrac ten system? czy tylko niekotre osoby?

  • #2 // Kamil Łuszczki napisał:

    Tak każdy może pobrać ten system, link masz na końcu wpisu.